Nov. 30.

Copernicus (gwiazda)


Copernicus (55 Cancri) – gwiazda podwójna znajdująca się w odległości ok. 40,8 lat świetlnych od Układu Słonecznego w gwiazdozbiorze Raka. System ten składa się z żółtego karła (55 Cancri A) typu G8V oraz czerwonego karła (55 Cancri B) typu M4V.

Wokół 55 Cancri A krąży pięć planet pozasłonecznych, jest to zatem jeden z najbardziej rozbudowanych wśród odkrytych dotąd pozasłonecznych układów planetarnych.

Nazwa własna gwiazdy, Copernicus, nie jest nazwą tradycyjną, lecz została wyłoniona w publicznym konkursie w 2015 roku. Upamiętnia ona Mikołaja Kopernika, astronoma który zrewolucjonizował poglądy na temat budowy naszego układu planetarnego i kosmosu jako całości. Nazwę tę, jak również nazwy planet soccer goalie socks, zaproponowali członkowie Królewskiego Niderlandzkiego Stowarzyszenia Meteorologii i Astronomii (Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde) z Holandii.

Układ 55 Cancri znajduje się dość blisko naszego Układu Słonecznego – według pomiarów dokonanych przez satelitę astrometrycznego Hipparcos, 55 Cancri A ma paralaksę 0,0798 sekund kątowych, co oznacza, że jest oddalona o 12,5 parseków.

55 Cancri A jest gwiazdą o wielkości 5,95m, jest zatem widoczna przez lornetkę, a także okiem nieuzbrojonym w nocy przy bardzo dobrej pogodzie. Czerwony karzeł 55 Cancri B jest 13 wielkości, jest więc widoczny jedynie za pomocą teleskopu.

55 Cancri A jest żółtym karłem typu G8 V. Ma masę podobną do masy Słońca, jednak natężenie emitowanego przezeń światła jest nieznacznie mniejsze. Jest jednak bogatsza od Słońca w pierwiastki cięższe niż hel. Mając o 86% więcej żelaza niż Słońce jest klasyfikowana jako wyjątkowo bogata w metale gwiazda ciągu głównego. Tak duża zawartość żelaza utrudnia ocenę wieku i masy z uwagi na to, że modele ewolucji gwiazd są mniej dokładne w takich przypadkach. Jedna z ocen bazująca na aktywności chromosfery sugeruje wiek około 5,5 miliarda lat.

55 Cancri B jest czerwonym karłem typu widmowego M4 V, gwiazdą o jasności 13m. Krąży wokół jaśniejszego składnika układu w odległości około 1065 j.a., a jeden obieg orbitalny trwa co najmniej dziesiątki tysięcy lat.

Okresy obiegu planet po orbicie wynoszą odpowiednio 0,73, 15, 44, 260 i 5218 dni. Najmniejsza planeta, okrążająca gwiazdę w ciągu zaledwie 0,73 dni, ma średnicę zbliżoną do Neptuna. Był to pierwszy znany pozasłoneczny układ planetarny składający się z 5 planet.

Dotychczas odkryto pięć planet krążących wokół gwiazdy głównej. Są planetami typu S, tzn. okrążają tylko jeden ze składników gwiazdy podwójnej. Planety pozasłoneczne oznaczane są nazwą głównej gwiazdy oraz małą literą oznaczającą kolejność odkrycia (lub według odległości od gwiazdy, jeśli odkryto kilka planet), zaczynając od „b“ (b, c, d, e, f, …). Na przykład trzecia planeta odkryta w układzie 55 Cancri została nazwana „55 Cancri d“. Wielkie litery (A, B, C, D) używane są dla gwiazd towarzyszących; prowadzi to do sytuacji, gdzie czerwony karzeł wchodzący w skład gwiazdy podwójnej 55 Cancri oznaczony jest 55 Cancri B, a pierwsza odkryta planeta systemu to 55 Cancri b. Czasem, aby zapobiec zamieszaniu retro football tops, planeta oznaczana jest 55 Cancri Ab zamiast 55 Cancri b, by jednoznacznie określić, że krąży wokół pierwszego składnika układu gwiazd, czyli 55 Cancri A.

W 1998 r. ogłoszono prawdopodobne odkrycie pierścienia pyłów wokół 55 Cancri A. Według obliczeń promień dysku wynosi co najmniej 40 j.a. i jest nachylony pod kątem 25°. Jednak odkrycie nie zostało zweryfikowane i jest uważane za wątpliwe.

W 2011 r. przy użyciu teleskopu Spitzera stwierdzono, że najbardziej wewnętrzna planeta e przechodzi przed tarczą gwiazdy, co pozwoliło potwierdzić 12 hour thermos, że jej okres obiegu (długość roku) to ok. 17 godzin 40 minut kids goalkeeper jerseys.

W 2015 roku planety układu 55 Cancri, jak również sama gwiazda, zyskały nazwy własne pochodzące od nazwisk europejskich astronomów i optyków związanych z historią obserwacji teleskopowych.


By admin | Posted in Allgemein | Comments are closed, but you can leave a trackback: Trackback URL.

Tagged: , , ,kelme paul frank outlet new balance outlet bogner outlet le coq sportif outlet Die Highlights FASHION Berlin