Okt. 16.

Terrany huńskie


Terrany huńskie (także „superterran huński“) – dwa prehistoryczne mikrokontynenty istniejące od późnego syluru do późnego karbonu.

W czasie orogenezy kadomskiej (650-550 mln lat temu) terrany mające później utworzyć zespół terranów huńskich były spojone z Gondwaną wzdłuż jej północnego (afrykańsko-arabskiego) brzegu. W późnym ordowiku wzdłuż tego wybrzeża utworzył się ryft tektoniczny, zaczątek późniejszego oceanu Paleotetydy. Powstający ocean w późnym sylurze (około 420 mln lat temu) oddzielił od kontynentu Gondwany długi i stosunkowo wąski pas terranów stanowiących wcześniej jej północny margines. Powstały w ten sposób mikrokontynent był podzielony uskokiem przesuwczym na dwie części: europejski terran huński na zachodzie i azjatycki terran huński na wschodzie.

Dryfujący na północ europejski terran huński zamykał ocean Reik, którego skorupa uległa subdukcji pod ten mikrokontynent. W środkowym dewonie europejski terran huński zaczął się zderzać z terranami leżącymi wzdłuż południowego brzegu Laurosji thermos double wall water bottle. W środkowym karbonie europejski terran huński całkowicie połączył się z Laurosją.

Większość terranów europejskiego terranu huńskiego została dotknięta fałdowaniami hercyńskimi, wywołanymi późniejszą kolizją Gondwany z Laurosją w karbonie. Część z nich została powtórnie wydźwignięta podczas fałdowań alpejskich.

Azjatycki terran huński zaczął dryf na północ znacznie później, niż terran europejski

Seattle Sounders FC Home PAPPA 10 Jerseys

Seattle Sounders FC Home PAPPA 10 Jerseys

BUY NOW

$266.58
$31.99

. Ostatecznie połączył się z kontynentem eurazjatyckim electric shaver spares, dołączając do południowego wybrzeża jego wschodniej części.

Hipotezę o istnieniu opisanych mikrokontynentów wysunęli w latach 90. ubiegłego wieku szwajcarscy geolodzy Jürgen von Raumer i Gérard Stampfli z uniwersytetów w Lozannie i we Fryburgu. Nazwa „terrany huńskie“ została wprowadzona przez G. Stampfliego, który zauważył football uniforms history, że grupują one większość ziem, które miliony lat później zostały spustoszone przez Hunów Attyli.


By admin | Posted in Allgemein | Comments are closed, but you can leave a trackback: Trackback URL.

Tagged: , , ,kelme paul frank outlet new balance outlet bogner outlet le coq sportif outlet Die Highlights FASHION Berlin